FORUM PROJEKTANTA

Spotkania z wybitnymi przedstawicielami dizajnu, architektury i biznesu w formie prezentacji idei, rozwiązania czy działania > Master Class.

Na wszystkie spotkania obowiązuje rejestracja, formularz dostępny będzie od 20.11.

Miejsce: Prodesigne, I piętro, Ul. Składowa 22

  • 11.oo – 12.oo – Zuzanna Skalska Master Class
  • 12.oo – 13.oo – Miastologia Master Class
  • 13.oo – 14.oo – Filip Springer Master Class
  • 14.45 – 15.45 – Michał Roszkowski Master Class

miejsce: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

  • 18.00 – 20.00 – Piotr Nawara Master Class

 

OPISY

Zuzanna Skalska Master Class – godz. 11.oo – 12.oo
Świadomość zmian: zdrowie>przestrzeń>człowiek

 

Dom przyszłości nie będzie inteligentny i nie będzie na pewno non stop podłączony (online) – powiedział Boo-Keun Yoon, Prezes & CEO of Samsung Electronic podczas swojego wizjonerskiego wystąpienia na IFA we wrześniu tego roku w Berlinie. Czyżby największy technologiczny gigant przewidywał koniec ery połączenia z siecią? Nie, Samsung wskazał łączność/jej brak jako cechę, określenie nowej rzeczywistości. Przyszłość z kolei to nie spekulacje, systemy i parametry ale wiedza o sobie samym, nauka o sobie samym, pokazywanie własnych osiągnięć i ich parametryzacja. To właśnie nazywamy nowym systemem opieki zdrowotnej a właściwie sytuacją, w której każdy z nas sam monitoruje stan swojego zdrowia i jest sobie lekarzem i coachem. Brzmi jak SI-FI? Niekoniecznie – moje bogate doświadczenie i perspektywa pozwoli w przystępny i prosty sposób pokazać jak będzie wyglądać system opieki, zdrowia i funkcjonowania w nim jednostki.

W swojej prezentacji pokażę 4 możliwe scenariusze tego jak zmieni się służba zdrowia i stan naszego zdrowia i jaki mieć to będzie wpływ na projektowanie przestrzeni, produktu i usług. Każdy z tych scenariuszy może być inspiracją dla każdego architekta i projektanta.

 

Zuzanna Skalska

Zuzanna Skalska

Analityk trendow ds. Dizajnu, innowacji i biznesu | 360Inspiration

Urodzona w Warszawie, od ponad 23 lat mieszka w Holandii. Studiowała w Design Academy Eindhoven i w Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Po otrzymaniu dyplomu w 1998 roku, swoją karierę rozpoczęła jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii firmy Philips Design, gdzie m.in. była członkiem teamu rewolucyjnego projektu Ambient Intelligent.

Od 2001 roku, przez ponad 13 lat pracowała dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo w Eindhoven, gdzie odpowiadała za stałe monitorowaniem trendów w różnych dziedzinach przemysłu. Od 2007 roku Zuzanna operuje w ramach własnej marki 360 Inspiration. Jej klientami są zarówno wielkie światowe korporacje, jak i średnie oraz mniejsze firmy. Jest autorką serii ksiażek o trendach – 360˚Trend Reports, nagrodzonych Red Dot Design Awards 2009. Prowadzi blog 360inspiration.nl.

Zuzanna jest wykładowcą na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Przez 7 lat była członkiem zarządu corocznej imprezy miejskiej Dutch Design Week (DDW), gdzie teraz zajmuje stanowisko członka rady doradczej dla Capital D. Jest doradcą ds. innowacji i designu dla polskich i holenderskich instytucji rządowych. Jednocześnie, od lat jest prelegentem na wielu miedzynarodowych konferencjach, jak rownież prowadzi wykłady i warsztaty na temat trendów dla szkół i biznesu. Jest pomysłodawcą i współzalożycielem wyższej szkoły designu – School of Form w Poznaniu.

Zuzanna Skalska jest autorem wielu artykułów o trendach we współczesnym dizajnie oraz jest zapraszana jako jury w znaczacych kapitułach. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polskim designie.

www.360inspiration.nl

 

Miastologia MasterClass – godz. 12.oo – 13.oo
Jak zaczęliśmy kochać dizajn.

Porozmawiajmy o dobrym projektowaniu. Opowiedzmy o ludziach, nie o rzeczach. Zastanówmy się jak tworzyć rozwiązania, a nie przedmioty.
Piękno – to rzecz gustu. Funkcja – to kwestia faktów.

 

Miastologia
Miastologia – www.miastologia.pl – Michał Obarzanowski, Maciej Ster, Michał Palej

Zaczęło się od doświadczenia, które zbieraliśmy pracując przez lata w biurach architektonicznych, spółkach deweloperskich oraz na rynku kapitałowym. Potem pojawił się pomysł na to, aby samodzielnie zbudować naprawdę fajne i dobrze działające osiedle.

Zdając sobie sprawę z deficytu mieszkań wygodnych i funkcjonalnych, a także z wysokich kosztów zakupu własnego „M”, postanowiliśmy znaleźć sposób na lepszą i tańszą przestrzeń do mieszkania. Pod hasłem „nie płać za niepotrzebne metry” zaoferowaliśmy mieszkania z lepszym dostępem do światła, powietrza i zieleni, a jednocześnie tańsze, bo ceniąc każdy metr kwadratowy pozbyliśmy się zbędnych wnęk i korytarzy. Mieszkania szybko znalazły nabywców, zwłaszcza, że kosztowały dużo mniej niż u konkurencji. Tak powstało Osiedle Nad Stawem.

Kończąc prace nad osiedlem zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak możemy wykorzystać zdobyte doświadczenia by zrobić coś więcej. Zaczęliśmy najpierw od dobrze zaprojektowanych mieszkań, a dopiero potem układania z nich lepiej działających osiedli.

Tak powstała miastologia – firma deweloperska, w której:

  • Design to myślenie o ludziach, nie o rzeczach
  • Architektura jest na co dzień, nie na pokaz
  • Zarabia się by działać, a nie działa by zarabiać

Miastologia obecna będzie również podczas TARGÓW ZAPROJEKTOWANI w dniu 8.11 (niedziela),
Tam z kolei będzie można posłuchać jej w dwóch blokach wykładowych:

10.00 – 11.00 oraz 15.oo – 16.oo z następującym wykładem:

Dobrze zaprojektowane, mniej kosztowne i gotowe na zmiany, czyli nowy pomysł na mieszkanie

Porozmawiamy:

  • O wyższości metra kwadratowego nad zdrowym rozsądkiem
  • Czy osiedle to po prostu maksymalna liczba mieszkań na działce, a może coś innego
  • Dlaczego miasto kończy się tam gdzie tramwaj

 

FILIP SPRINGER MASTER CLASS – godz. 13.oo – 14.oo
Fotografia jako narzędzie doświadczania przestrzeni.

“Architektura to nie tylko budynki, ale także przestrzeń między nimi” – mawiał wielki polski architekt Oskar Hansen. Jego słowa w żadnym stopniu nie wyczerpują jednak definicji architektury. Ta zresztą nie istnieje – każdy użytkownik i twórca architektury musi sobie tu radzić sam. Dla fotografów ta nieokreśloność architektury jest wielkim wyzwaniem, jak bowiem fotografować coś czego sami twórcy nie do końca umieją nazwać. Aparat fotograficzny w pisaniu nowych definicji architektury jest właściwie bezradny, doskonale sobie jednak radzi, w rękach fotografa, w jej poznawaniu.

Filip Springer (ur.1982)

filip_springer

Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.

Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.

W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012).

Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).

Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

MICHAL ROSZKOWSKI MASTER CLASS – godz. 14.45 – 15.45
Rozwój produktów okiem praktyka. Współpraca designer – producent

  • Proces rozwoju produktu w zarysie – zasady, aktorzy, odpowiedzialności
  • Problemy i błędy procesu rozwoju produktu, po stronie producenta i designera
  • Pozytywne i negatywne konsekwencje meandrów procesowych
  • Jak rozwijać produkty żeby proces był miły, łatwy i przyjemny i przynosił rezultaty

Michał Roszkowski

Dr inż. technologii drewna. Specjalizacja: zagadnieniach designu, technologii i organizacji produkcji mebli.

W latach 1997 – 2013 nauczyciel akademicki na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie, gdzie prowadził wykłady z wzornictwa meblarskiego, konstrukcji i technologii w meblarstwie, aplikacji systemów CAD i wizualizacji. Od 2001 pracował dla Sanitec Koło, obecnie globalny manager produktu Geberit , kategoria meble łazienkowe. W zakresie jego odpowiedzialności leży między innymi definiowanie i wdrażanie strategii produktowych, prowadzenie projektów rozwoju nowych produktów, współpraca z designerami.

 

PIOTR NAWARA MASTER CLASS – godz. 18.oo -20.oo

(uwaga – spotkanie ma miejsce w Cricoteka Nadwiślańska 2-4)

Finałem dnia będzie autorsko poprowadzony spacer po jednym z najciekawszych budynków Krakowa, Polski, Europy – Muzeum Tadeusza Kantora…..w programie poprowadzeni będziemy od idei do jej realizacji czyli kilka scen z codzienności twórcy i dzieła.

Piotr Nawara

absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się architekturą, filmem, wystawiennictwem. Przedstawiciel Giugiaro Design w Polsce. Wykładowca Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest założycielem zespołu projektowego nsMoonStudio.

Autor i inwestor wielu realizacji architektonicznych, m. in.: Muzeum Tadeusza Kantora i siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Alvernia Studios – Kraków: Wielofunkcyjny Kompleks Medialny, COM 40- biurowiec firmy w Nowych Skalmierzycach, budynek biurowy Alma Tower Kraków, Angel City – Kraków- zespół budynków mieszkalnych, Park Ostrobramska – Warszawa zespół budynków mieszkalnych.

Kurator i producent wystaw: Wystawa partytur Krzysztofa Pendereckiego „Itinerarium”- Bunkier Sztuki, Kraków, Wystawa prac M. Maciejowskiego-Instytut Polski, Berlin – Wystawa prac M. Maciejowskiego – Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”- Warszawa, wystawa partytur Krzysztofa Pendereckiego- Ermitaż – Sankt Petersburg, wystawa scenografii polskiej ”Teatr znaczy labirynt”- Bunkier Sztuki – Kraków, Wystawa Metro-Polen – projekt modowo – artystyczny – Instytut Polski – Berlin, Wystawa Metropolen- Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”- Warszawa, Wystawa Made in Poland – Museum für Angewandte Kunst – Frankfurt n. Menem, 2004, Wystawa Made in Poland – Kunstegewerbemuseum w Berlinie, 2007, 3_2_1_ Nowa architektura w Japonii i Polsce – Manggha – Kraków, Wrocław, Mediolan, Luxemburg, Rzym.

Laureat nagród i wyróżnień: Nagroda Roku SARP – kategoria „Inwestycja”- Dom z gontu, Nagroda Roku SARP( 2004r.) – za realizację roku oraz nagroda w kategorii „Budynek mieszkalny”, „3_2_1_ Nowa architektura w Japonii i Polsce: Manggha – Kraków, Nominacja do Światowej Nagrody Miesa van der Rohe (2005r oraz 2015r.), I nagroda w konkursie na projekt koncepcji architektoniczno – urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora (Cricoteka) (2006r.), Kraków, 40under40- Nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie młodych Architektów i Designerów dla 40 najlepszych architektów młodego pokolenia-Madryt ( 2010r.), III miejsce w konkursie na projekt koncepcji architektoniczno –urbanistycznej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa (2014 r.), II nagroda w konkursie na projekt koncepcji architektoniczno –urbanistycznej Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Balicach, SARP Nagroda Główna Stowarzyszenia Architektów Polskich Roku 2014 za Muzeum Tadeusza Kantora i Siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Nagroda Architektoniczna POLITYKI – Grand Prix 2014 za Muzeum Tadeusza Kantora i Siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, VIII Edycja konkursu „Życie w Architekturze”: Nagroda Główna w kategorii: Najlepszy budynek użyteczności publicznej 2013-2014 za Muzeum Tadeusza Kantora i Siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Grand PRIX 2015 „ Kraków Mój Dom” dla CRICOTEKI oraz wiele innych.

 

nsMoonStudio

nsMoonStudio to autorskie biuro projektowe. Architektura to obszar działalności, na którym firma posiada długoletnie doświadczenie zdobywane we współpracy z klientami polskimi i zagranicznymi.

nsMoonStudio

nsMoonStudio projektuje budynki biurowe, mieszkalne, centra handlowe, hotele, centra kongresowe, teatry, muzea i terminale lotnicze. Idee projektów, dostosowane do wymagań inwestorskich, są doceniane zarówno przez architektów, inwestorów jak i użytkowników.

Biuro podejmuje współpracę w pełnym zakresie realizacji, począwszy od analiz, opracowania koncepcji, poprzez wykonanie pełnobranżowych projektów, pełnienie nadzorów autorskich, aż po funkcje inwestora zastępczego.

Pracownia łączy wieloaspektowość projektu poszukując optymalnej relacji pomiędzy wymaganiami klientów, funkcjonalnością, budżetem i designem.

Stosując nowatorskie rozwiązania biuro odnosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

 

Prodesigne

prodesigne

„Prodesigne – inspirująca przestrzeń, która sama w sobie jest esencją designu. Miejsce, które zamienia zwykłe zakupy w poglądowy wykład na temat wyposażenia wnętrz i zmienia myślenie o własnych potrzebach w tej dziedzinie.”

Piotr Metz, uzasadnienie werdyktu przyznającego Prodesigne wyróżnienie Machina Design Awards 2010 w kategorii Przestrzeń Publiczna/Architektura Wnętrz

https://www.facebook.com/prodesigne

 

myhome.pl

new-logo-my-home-1-770x481

Jesteśmy zespołem entuzjastów designu, urządzania i meblowania, sadzenia, dobierania kolorów, faktur, struktur, tworzenia od podstaw, tworzenia klimatu we wnętrzu, ogrodzie i na fasadzie, doświetlania, podcieni i odcieni.

Jesteśmy także fanami zmian, ulepszania i szperania w internecie, wyszukiwania ciekawych produktów i nowych zastosowań materiałów, a następnie ich segregowania w taki sposób abyś mógł łatwo je znaleźć, żebyś mógł się inspirować i zmieniać lub tworzyć swoje otoczenie na nowo.

Dlatego stworzyliśmy platformę MyHome. Z myślą o Tobie i Twoim nowym domu i ogrodzie.

 

KSA

KSA full color

Głównym organizatorem Zaprojektowanych jest Szkoła Wnętrz i Przestrzeni w Krakowie (Krakowskie Szkoły Artystyczne www.ksa.edu.pl). Szkoła uczy, że projektowanie przestrzeni to odpowiedzialność – za bezpieczeństwo, samopoczucie i piękno. Zajęcia stają się przestrzenią do otwartej dyskusji o potrzebach, pragnieniach i możliwościach, a prace studentów to pole dla nieograniczonej wyobraźni, innowacyjności i kreatywności. Zaprojektowani wpisują się w te idee, zarówno jako nowoczesna forma edukacji, jak i platforma promująca polski design.